Refundacje dla uchodźców z Ukrainy – rozwiązania i wątpliwości

Paszport z pieczątką wjazdu lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający legalny pobyt umożliwi refundacje dla uchodźców z Ukrainy. Prezydent podpisał ustawę z mocą wsteczną od 24 lutego, czyli od dnia agresji Putina. Przepisy przygotowane w krótkim czasie nie dają jasnych odpowiedzi na wiele pytań.
Kontrowersje - od eWUŚ do zespołu monitorowania
Do eWUŚ mają trafić dane uchodźców z rejestru Straży Granicznej, ale nie znamy dokładnej daty. Projekt porusza temat danych z Urzędu Pracy, ale mowa jest tutaj tylko o osobach zatrudnionych. Czas na rejestrację w urzędzie to 90 dni.
Według ustawy refundacja leku dla uchodźcy będzie możliwa po zdiagnozowaniu choroby, co wcale nie musi być łatwe. Uchodźcy w zdecydowanej większości nie mają dokumentacji medycznej, a projekt nie umożliwia wypisania refundowanej recepty w chorobach przewlekłych bez diagnozy. Wiele chorób nie da się zdiagnozować przy pierwszej wizycie, a brak leku oznacza zagrożenie życia.
3 marca prezes NFZ powołał zespół ds. monitorowania udzielania opieki medycznej obywatelom Ukrainy, co wywołuje kontrowersje wśród specjalistów z branży medycznej. Nadal nie ma jasnych zasad leczenia i refundacji. Szeroko omawiany był temat bezkarności urzędników za nieodpowiedzialne decyzje podejmowane w czasie wojny. Temat odpowiedzialności finansowej specjalistów za pomyłki przy refundacji leków zszedł na dalszy plan i nadal nie ma wyraźnych gwarancji bezpiecznego działania.
Refundacje dla uchodźców z Ukrainy - dawniej i dziś
Według wcześniej obowiązującego prawa refundacja nie przysługuje Ukraińcom, którzy przybyli do Polski od 24 lutego i jeszcze nie mają zezwolenia na pobyt czasowy. Dlatego recepty refundowane dla uchodźców są w ustawie.
Ustawa wprowadza nowe zasady uzyskiwania zasiłków, rejestracji i legalizacji pobytu dla Ukraińców. Legalny pobyt ma trwać 18 miesięcy i być dostępny dla uchodźcy, który rozpocznie legalizację pobytu do 90 dni od przyjazdu do Polski. Zainteresowane osoby mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy (3-letni). Ustawa ułatwi uzyskanie PESEL i profilu zaufanego.
Ustawa ma ułatwić podjęcie pracy w Polsce ukraińskim lekarzom i pielęgniarkom w podmiotach NFZ. Potencjalni pracownicy muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające ukończenie studiów, co w przypadku uchodźców może być trudne.
Główne zasady leczenia i refundacji
Według ustawy pobyt, w tym leczenie ukraińskiego uchodźcy, będą legalne po rejestracji w miejscu pobytu lub po rejestracji w specjalnym rejestrze Straży Granicznej. Istotne jest, aby dokument miał konkretną datę po 24 lutego. Dotyczy to przede wszystkim pieczątki w paszporcie.
Proponowany zakres leczenia uchodźców jest niemal taki sam jak u Polaków z obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem. Wyjątkiem będą leczenie i rehabilitacja uzdrowiskowa. Koszty będą rozliczane z placówkami i aptekami z kontraktami NFZ. Leczenie Ukraińców nie będzie wymagało dodatkowych kontraktów. Usługi będą refundowane z budżetu państwa.
Refundacje dla uchodźców - obowiązki specjalisty a projekt ustawy
W Polsce jest już ponad 1,7 mln ukraińskich uchodźców i stale ich przybywa. Pomocy najczęściej potrzebują dzieci. Specjalista nie może odmówić leczenia lub odesłać uchodźcy do innego specjalisty, a powinien ewidencjonować leczenie i refundacje. Ustawa nie wyjaśnia jednak wielu wątpliwości proceduralnych i obaw o konsekwencje leczenia bez podstaw prawnych.
Potencjalna kara za niewłaściwą refundację ma wysokość kosztów refundacji. Co ma wybrać lekarz? Zdrowie pacjenta czy bezpieczeństwo zawodowe?
Uchodźca w gabinecie - przydatne informacje
Więcej ogólnych informacji o leczeniu pacjentów zagranicznych znajdziecie w tekście Pacjent zagraniczny – podstawy świadczeń i refundacji.
Lekarze dla Ukrainy to nowa platforma dla uchodźców z Ukrainy potrzebujących nowych lekarstw lub kontaktu ze specjalistą. Na portalu mogą zgłosić się również specjaliści chętni do pomocy. Wyzwaniem jest tłumaczenie dokumentacji medycznej. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prosi również o zgłoszenia lekarzy z językiem ukraińskim.
Naczelna Izba Lekarska zamieściła przydatne słowniki i kartę wywiadu po ukraińsku.