Rok 2021 będzie rokiem dużych zmian w dziedzinie e-zdrowia. Poza obowiązkowym e-skierowaniem Ministerstwo Zdrowia zaplanowało wprowadzenie kilku dodatkowych rozwiązań, dających nowe możliwości lekarzom i pacjentom. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
Obowiązujące od grudnia 2018 r. e-zwolnienia oraz e-recepty, które weszły w życie rok później, w styczniu 2020 roku, okazały się dobrym rozwiązaniem wielu problemów wywołanych przez pandemię koronawirusa. Stanowiły jednocześnie kolejny krok na drodze do cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia. Ten marsz ku pełnej informatyzacji usług medycznych staje się coraz szybszy. W styczniu 2021 r. do codziennej praktyki placówek medycznych wejdą e-skierowania, a w lipcu wymiana Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz obowiązek przesyłania informacji do Rejestru Zdarzeń Medycznych.
Zmiany dotyczące skierowań
Dotychczas dokumentacja dotycząca skierowań mogła być prowadzona w postaci papierowej. Wszystko zmieni się od 8 stycznia 2021 r., gdy obowiązkiem wystawienia w formie elektronicznej zostaną objęte wszystkie skierowania do specjalistów, do szpitala, a także na wybrane badania. Od 25 kwietnia 2021 r. formę cyfrową będą musiały mieć także opisy badań.
E-skierowania to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. Będą mogli oni uzyskać je również podczas teleporady i wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania zapisać się bez wychodzenia z domu. Warto jednak wspomnieć, że wprowadzenie e-skierowań będzie ważne także dla lekarzy POZ i poradni specjalistycznych, gdyż uprości proces kierowania i rejestrowania pacjentów na wizyty czy badania.
Co najważniejsze, do wystawiania e-skierowań lekarze będą mogli używać́ systemów gabinetowych, w tym także aplikacji medchart.pl, która połączona jest bezpośrednio z systemem e-zdrowie (P1).
E-dokumentacja medyczna
Większa „rewolucja” czeka lekarzy i placówki medyczne w połowie roku. 1 lipca 2021 r. wejdzie obowiązek indeksowania dokumentacji medycznej i rejestracji wszystkich zdarzeń medycznych w Systemie Informacji Medycznej (SIM).
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) uważana jest za największe z dotychczasowych wyzwań w procesie informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. Daje ona lekarzom dostęp nie tylko do informacji o wystawionych e-receptach, czy e-skierowaniach, ale także do historii leczenia pacjenta. Niezależnie od tego, czy było to świadczenie refundowane w ramach NFZ, czy zlecone prywatnie.
W związku z planowanym obowiązkiem archiwizacji EDM Centrum e-Zdrowia prowadzi już od grudnia 2020 r. ogólnopolski pilotaż tego rozwiązania. Jego upowszechnienie ma za zadanie podnieść poziom jakości leczenia w placówkach medycznych. Za sprawą EDM lekarz będzie mógł otrzymać dostęp do dokumentów wytworzonych w innej placówce medycznej, które mogą być niezbędne do dalszego leczenia pacjenta, natomiast pacjent będzie miał dostęp do kompletnej historii leczenia, bez obawy, że dokumenty ulegną zniszczeniu lub zaginą.
Rejestr Zdarzeń Medycznych
RZM to kolejna nowość, która wejdzie w życie już 1 lipca br. Program gabinetowy automatycznie prześle wszystkie dane do Platformy P1. Będzie to swoiste podsumowanie wizyt, leczenia oraz wystawionych dokumentów. Wysyłka danych do Rejestru Zdarzeń Medycznych to obowiązek, który powinien zostać wykonany maksymalnie w ciągu 2 dni. Recepty, dane o ich realizacji oraz skierowania i zmiany ich statusu będą wysyłane w czasie rzeczywistym.
Kasy fiskalne online
Zmiany w obszarze e-zdrowia to nie jedyne wyzwania, które czekają lekarzy w 2021 r. Ministerstwo Finansów postanowiło również wprowadzić długo odwlekany obowiązek posiadania kas fiskalnych online.
1 lipca 2021 r. wszyscy prowadzący indywidualne praktyki lekarskie będą musieli wymienić swoje dotychczasowe urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online. Obowiązek ten wprowadziła ustawa z dnia 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675).
Kasy online obsługuje się tak samo, jak obecne kasy. Różnica polega na tym, że kasy online będą w sposób automatyczny i ciągły przesyłać dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu, który na bieżąco je analizuje i wychwytuje ewentualne nieprawidłowości. Te najnowszej generacji wyposażone są również w innowacyjne funkcje, m.in. pamięć chronioną zamiast elektronicznej kopii paragonów oraz możliwość komunikacji z dowolnym terminalem płatniczym.